תערוכה

מת'יו צ'יימברס

07/04/2016 - 14/05/2016

מת'יו צ'יימברס

07.04.2016 – 14.05.2016

 

בתערוכתו החדשה מציג מת'יו צ'יימברס סדרה של ציורי פרחים גדולי ממדים, המתאפיינת בצבעוניות עזה ורוויה המודגשת על ידי חומריותם יוצאת הדופן. למרות שכתמי הצבע והצורות מצטברים לדימויים פיגורטיביים שניתן לזהותם כפרחים, לא ניתן לתאר את העבודות כציורי "טבע דומם" או כ"ציורי שדות צבע" (Color Field paintings – תת זרם בזרם האקספרסיוניזם המופשט המתאפיין בהנחות צבע רגשיות, כפי שניתן לראות בעבודותיהם של מארק רות'קו, ברנט ניומן ועוד).

במרכז הפרקטיקה האמנותית של צ'יימברס ניצב תהליך הציור עצמו – פעולת יצירת האמנות ולא התוצר האמנותי המוגמר. עבודותיו מתאפיינות בגדלים אחידים, יותר מאשר בזיקות תוכניות או סגנוניות כלשהן ביניהן. אחידות זו מזמינה את הצופה לבצע השוואות בין העבודות, הסדרות ותקופות היצירה השונות של האמן, ובין ההחלטות האמנותיות המתקבלות במהלכן.

גוף העבודות המוצג בתערוכה זו מדגיש את הדמוקרטיזציה שמבצע צ'יימברס בתהליך היצירה האמנותי: לכל צעד בתהליך ניתן משקל שווה ומשמעות זהה בתוצר הסופי. תחילה הוא רושם את קומפוזיציית הצורות על הבד ללא צבע, ולאחר מכן מצייר אותן בצבע אקריליק, בשפה ציורית המנטרלת את הצורות ממשקלן ומנפחן ומפנה את המבט אל פני השטח הצבעוניים של הציור. בשלב זה, המתרכז אך ורק באופן השימוש בצבע, בוחר האמן להשתמש בכל פעם בצבע אחד. בחירה זו מוכתבת לא על ידי הקומפוזיציה הציורית או ציור הבסיס, אלא על ידי העניין המזדמן של צ'יימברס לגבי הצבע בו הוא מעוניין לעבוד באותו יום. לאחר מכן הוא מחפה את הציור בשכבה המצוירת באמצעות דבק אקרילי, ומרסס אותה באבקת סיבי ניילון גרוסים המותאמים בגווניהם לצבעי הבסיס של הציור, המעניקה לציורים את מרקמם הקטיפתי המיוחד. לאחר תהליך ייבוש האורך 24 שעות, נאחזת אבקת סיבי הניילון בדבק, שאריותיה מוסרות, והתהליך מתחיל שוב מבראשית עם הצבע הבא שנבחר. תהליך עבודה זה מאפשר לצ'יימברס להתרכז בכל פעם בצבע אחד, ובסוגיות המלוות את השימוש בו, במקום בשיקולים ציוריים ובהתאמתו של כל צבע לדימוי הנבחר או לקומפוזיציה של הציור. באופן זה מערער צ'יימברס על מעמדו של האמן כאל הבורא את יצירת האמנות, וכן על התפיסה שחוויית הצופה מול יצירת האמנות מושפעת מהבנתו את כוונת האמן. התוצר הסופי הוא אובייקט העומד בפני עצמו, משוחרר מסימני יצירתו וממגע ידו של האמן.

 

מת'יו צ'יימברס (נ. 1982) חי ועובד בלוס אנג'לס. בין התערוכות בהן השתתף נמנות:  Praz-Delavallade, פריז (2015); Zach Feuer Gallery, ניו יורק (2015);  Untitled, ניו יורק (2013, 2010); Marlborough Madrid, מדריד (2012); Rubell Family Collection \ Contemporary Arts Foundation, מיאמי (2011). בשנה הקרובה ישתתף צ'יימברס, בין השאר, בתערוכה Painters' Painters בגלריה Saatchi, לונדון. בנוסף לתערוכות היחיד הרבות שהציג בגלריות, הציג צ'יימברס בשנה החולפת תערוכת יחיד ב-Zabludowicz Collection, לונדון, אשר הוקדשה לעבודותיו באוסף. בין האוספים הנוספים בהם נכללות עבודותיו, נמנים אוסף סוזן ומיכאל הורט, ניו יורק;  אוסף סנדר, ניו יורק; Il Giardino dei Lauri, איטליה; ואוסף Saatchi, לונדון.

 

Loading ………….