תערוכה

הלל רומן | יבול

07/04/2016 - 10/06/2016

 הלל רומן | יְבוּל

 

07.04.2016 – 10.06.2016

 

בתערוכתו החדשה מציג הלל רומן גוף עבודות חדש של רישומי פחם גדולי ממדים. הרישומים המוצגים בתערוכה – העשויים שכבות רבות של פחם טבעי – משחזרים דימויים מטווח נושאים וממאגר מקורות רחב, ביניהם דימויים שהוא דולה משיטוטיו במרחבי האינטרנט. רבים מהדימויים אותם בוחר רומן מהדהדים הבטחה או תשוקה כלשהי למציאות טובה יותר המבוססת על סדר ואחדותיות, אך ברובם מתפוגגת ההבטחה, ואשליית הסדר והשליטה קורסת או מתרוקנת מתוכן. בין השאר מתארות העבודות תוכנית עבר למושבת חלל של נאס"א משנות ה-70 הכוללת רחובות שלמים המתוכננים עד אחרון הפרטים של בתים קובייתיים, עצים וגינות, שכמו נשפכים מתוך קרן שפע ענקית; כרזה ישנה של 'תנובה' לאסופת מוצרי חלב שלאחר שהופשטו מסממניהם השיווקיים נדמים למודל אדריכלי כלשהו, מעין עיר רפאים שטוחה ומרוקנת; פריים מתוך סרט מדע בדיוני ישן, שבו נחרב העולם הישן ועולם חדש קם תחתיו, המתאר את רגע קריסתו של מבנה בית קולנוע במהלך הפצצה; תצלום מבנה של חומר נקבובי כפי שהוא נראית מבעד למיקרוסקופ אלקטרונים, הנדמה לאוסף של קוביות מחודדות; כתובת השהאדה (העדות) המתנוססת גם על דגל החמאס – "אין אלוהּ מלבד אללה; מוחמד שליח אללה"- המבטאת את השאיפה לאל אחד ומאחד. עבודה זו, השונה למראית עין משאר העבודות, מבטאת אולי את החתירה תחת הסגידה לערכי הרציונאליות. אך אפילו היא נדמית למבנה האורז בתוכו את האותיות הערביות המסתלסלות, אולי מבנה של סדר חברתי חדש.

למרות הפיגורטיביות המובהקת של העבודות, הן נמצאות על סף הפשטה המתבטאת בהשמטת פרטים ובחזרתיות של צורות יסוד גאומטריות, ומתיימרות לחשוף סדר חבוי המאחד את הריבוי הכאוטי של התופעות. הכמיהה לסדר, לאחידות ולאחדות מופיעה בעבודות באופן אמביוולנטי. מצד אחד, זוהי שאיפה אוטופית משיחית לשוויון ולאוניברסליות, ובה בעת – תביעה אסתטית אלימה.

השימוש שעושה רומן מזה כעשר שנים בכלי פרימיטיבי ופשוט כמו פחם, מאפשר מבט מפוכח על היסודות הויזואליים והמחשבתיים עליהם נשען גן העדן הגיהנומי של המאה ה-21. הפילטר הציורי הקונטרסטי והמונוכרומטי – דרכו עוברים הדימויים – מייצר נרטיב רפאים אוטופי, שזורח מן הנייר באור אפרפר של הבטחות לא ממומשות.

 

אוצרת: רווית הררי

 

ספר האמן UNIVERSAL שהושק בתערוכה כולל מבחר מקיף של עבודות מהשנים האחרונות, כמו גם תיעוד של אובייקטים והצבות גדולות, וטקסט מאת המשורר מרחב ישורון שבוחן את המרחב הגאולי בו פועל האמן. הספר יוצא לאור בהוצאת STERNTHAL BOOKS ובתמיכת מועצת התרבות של מפעל הפיס.

 

****

הלל רומן (יליד 1975), הוא אמן פלסטי המתמקד בציור ובבנייה, הציג במוזיאונים ובגלריות רבים, ביניהם מוזיאון תל אביב, מוזיאון הרצליה, מוזיאון חיפה, CCA תל אביב וגלריה דביר. רומן הוא בוגר המדרשה לאמנות, בה הוא מרצה כיום, ובעל תוארMFA  מגולדסמית'ס קולג' בלונדון. זוכה פרס האמן הצעיר, ופרס עידוד היצירה של משרד התרבות.

 

 

Loading ………….