תערוכה

עמית קבסה | חזק ברוח

14/06/2018 - 01/09/2018

עמית קבסה | חזק ברוח
אוצרת: עפרה חרנ"ם

14.06-01.09.2018

 

בתערוכה "חזק ברוח” מציג האמן עמית קבסה עבודת אנימציה וסדרת ציורים חדשים מהשנה האחרונה. הציורים עמוסי צבע ומלאי אקספרסיביות, נעים בין דימויים פיגורטיביים רווי צבעוניות לקומפוזיציות מופשטות ודחוסות.

התערוכה מסמנת עוד שלב בתהליך בחינתו של קבסה את גבולותיו כצייר, ומתרחקת צעד נוסף ממלכודת הדבש שבהיצמדות לאידיאל הציורי. לאחר תקופה ארוכה בה חיפש את היסודות שבפעולת הציור – דרך בניית קומפוזיציות פתוחות ומשוחררות – קבסה מניח לרוח וחוזר לעסוק בחומר.

בסדרת מבנים בהם נראה במרכז הציור אובייקט גדול, יציב וחזק, כתב ידו הציורי של קבסה כמו מייצר סימני קריאה דרך משיכות מכחול חזקות ובלתי מתפשרות. המבנה חוזר שוב ושוב בעבודות, כמסמן של דבר מה גשמי ויציב. אולם, הסימנים הברורים והאינטנסיביים מהם בונה קבסה את הדימוי משורטטים בקו רזה, כמו גפרורים המתאמצים להחזיק סטרוקטורה קורסת. קבסה כמו מייצר חזית למבנה שבור ומפורק.

בסדרה נוספת של עבודות, קבסה משתמש במשולש כמוטיב חוזר. הפרידה ההדרגתית שלו מדימויי המשפחה דרך מעבר לצורות מופשטות, הובילה לבדיקת המשולש כאובייקט טעון במסרים סותרים; תפקידו משתנה מעבודה לעבודה, לפעמים הוא אובייקט בודד המסמן דבר מה יציב או סטגנטי, וכאשר עומד על חודו הוא מסמן כיוון לתנועה. בעבודה גדולת מימדים, המשולשים פזורים כחצים או סכינים ובכך הופכים לכלי של תקיפה.

מוטיב הצבר בעבודות חוזר כסימבול המייצג את מקצוע הציור, כגשר המחבר אל אושיות העבר של האמנות המקומית. נראה שקבסה מתייחס בכבוד למורשת הציורית אליה הוא שייך, אך גם כאן היחס שלו הוא דואלי. הצמח חוזר בציורים כמו אמבלמה שחוקה של גילדה מקצועית. הצבר מפוזר בציורים כאובייקט תלוש, לפעמים הוא מצויר בשחור אלים, קודר ואינטנסיבי, מנותק מהסביבה כמו חפץ בעל מטען קמאי או מיסטי, לעיתים דרך ייצוג הומוריסטי ומשחקי – כאשר הקקטוס צומח מתוך כתם צבע והופך לאלמנט דקורטיבי. קבסה חובק את הקלישאה ומשחזר אותה כשבלונה. המוטיבציה לשחזור הדימוי אינה מונעת מעניין בחשיפת נרטיב פוליטי מקומי. ביסוד הפעולה נמצא הרצון להימנע מהסחת הדעת שבחיפוש מושא חדש לציוריו ובכך מתרכז במהות פעולת הציור, כשלעצמה.

בתהליך של קבסה, מה שנראה כפרץ יצרי של צבע, חומר ואינטנסיביות, הוא למעשה ויסות ובדיקה אחראית אחר המוטיבציה הציורית. נראה שדווקא כאשר מגיע קבסה למקום בו מתקיים מיצוי התובנה של יצירתו, הוא עוצר, בודק, הורס ובונה מחדש. קבסה יעשה הכל בכדי לא להאמין.

  • עפרה חרנ"ם

 

Loading ………….